نگارخانه

خبرنامه ی تصویری

سفیران مزرعه فعال می‌شوند

سفیران مزرعه فعال می‌شوند

غذا باید از مزرعه تا سفره ایمن باشد. این هدفی است که برای شبکه محصول سالم (شمس) تعریف شده است. امنیت غذایی که اهمیت زیادی در تامین سلامت جسمی و روانی جامعه دارد. همین موضوع هم این شبکه را به صرافت راه‌اندازی سفیران مزرعه انداخته است.

سفیرانی که قرار است امنیت غذای مصرفی مردم را در نقطه آغازین آن یعنی مزارع کشاورزی و باغی تضمین کنند. این کار به تولید محصولات سالم غذایی می‌انجامد. غذایی که مستقیم به سر سفره مردم می‌رسد.

«شمس» یک پلتفرم شبکه همکاری است که مشخص میکند در زنجیره محصول سالم ارکان موثر آن باید در کجا و چه زمانی، چه نوع فعالیتی را انجام دهند و ارتباطشان با یکدیگر چگونه باشد تا زنجیره با بهره‌وری لازم شکل گیرد. این شبکه از سه بخش کلی تولید، پشتیبانی و بازار تشکیل شده است.

راه‌اندازی و ایجاد سفیران مزرعه کاری است که در بخش تولید این شبکه اجرایی می‌شود. این بخش مسائل مربوط به تولید محصولات سالم کشاورزی را از طریق ایجاد سامانه مدیریت نهاده‎های شمس، راه‌اندازی دفاتر استانی، ساماندهی سفیران مزرعه و تولید محصولات سالم غذایی نیمه آماده پیگیری می‎کند.

به گفته محمودرضا شایسته مدیرعامل موسسه به سوی ترویج محصول سالم ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حفظ سلامت انسان و محیط‌زیست در اجرای برنامه‌های مدیریت تلفیقی مزرعه، تامین منافع مشروع برای همه کنشگران این حوزه، حفظ استقلال شرکت‌های عضو و رعایت تعهدات جمعی و اجتماعی از جمله اصول این شبکه است.

وی ادامه می‌دهد: همچنین بالا بردن مشارکت داوطلبانه عمومی، حفظ اعتماد مصرف‌کننده به عنوان اصلی‌ترین رکن این شبکه و به‌کارگیری سامانه‌های پایش محصول از مزرعه تا سفره بر اساس کدهای بین‌المللی هم در شبکه محصول سالم (شمس) مدنظر است.

شمس ادامه می‌دهد: سفیران مزرعه قرار است نمایندگان ناظر ما در مزارع کشاورزی باشند تا همه اصول تولید یک محصول سالم در نقطه ابتدایی این زنجیزه رعایت شود. این کار به نفع کشاورز، مردم و مدیران مرتبط با این حوزه است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

عکس‌ها

نمایشگاه دستاورد های شبکه محصول سالم

جشنواره شبکه محصول سالم (شمس) برگزار شد.  به همراه سمپوزیوم علمی و سخنرانی مسئولین دولت  و مجریان شمس

عکس‌ها

نمایشگاه دستاورد های شبکه محصول سالم

نمایشگاه و سمپوزیوم جشنواره شمس در تاریخ ۱۶ و ۱۷ بهمن

عکس‌ها

گزارش نمایشگاه ارگانیک

 گزارش پایانی دوازدهمین نمایشگاه ارگانیک ایران

که برای اولین بار در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

حضور بخش تجاری سازی و کمیته بازار شمس موجب شناسایی و ایجاد ارتباط با تولید کنندگان جدید و کشاورزان مشتاق این بخش گردید.

 و از دو محصول رب و عسل ارگانیک (که تمامی مراحل تولید رو در مدل شمس طی کرده بودند) رو نمایی شد.

همچنین با ابتکار جناب مهندس رهنمایی و شرکت مشاوره کسب و کار آسیا نیک برای ایجاد فضای روستایی و فرهنگسازی مشتریان بجای طراحی متداول در غرفه سازی از تابلوها نفیسی که فضای روستا را بتصویر می کشید، استفاده شد.

این بخش باعنوان پنجره طبیعت با استقبال حاضرین مواجه گردید و غرفه شمس با جذب مخاطبین فضا را برای تبلیغ محصولات گواهی شده و ارگانیک فراهم کرد.

مسئولین محترم از وزارت بهداشت ؛ جهادکشاورز ؛ نظام مهندسی کشاورزی و دانشگاه های مختلف به دیدار مسئولین غرفه آمدند و از طرح شمس استقبال کردند.

همچنین با حضور جناب مهندس غنی پور و مهندس اریا احمدی از کمیته نهاده ارتباطات جدیدی در این خصوص حاصل شد.

وامیدواریم در نمایشگاه های بعدی شاهد مشارکت بیشتر اعضای شمس باشیم.

عکس‌ها

کارگاه آموزشی ارتقای سلامت نظام اداری

📌چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ 

به پاس گرامیداشت روز نهم دسامبر ، روزجهانی مبارزه با فساد ؛ کارگاه آموزشی ارتقای سلامت نظام اداری به همت دفتر حقوقی دانشگاه علوم پزشکی مجازی برگزار گردید.

🔔در این نشست تخصصی میهمانان و سخرانان ویژه از مجلس شورای اسلامی ، نماینده UNODC، سازمان غذا و دارو ، دادستانی کل کشور، سازمان تعزیرات حکومتی ، قوه قضاییه ، نظام پزشکی و ریاست بیمارستان امام حسین و متخصصان طب سنتی حضور داشته و گزارشات جامعی از تلاش هریک از دستگاه های اجرایی برای مقابله با فساد در حوزه سلامت بیان کردند.

 

📎در خلال این برنامه شرکت های ارائه دهنده کالاها و خدمات سلامت از نحوه رگولاتوری صنعت خود گزارش داده و مشکلات و مسائل پیش آمده را با اساتید درمیان گذاشتند.

www.safe-product.org

Www.salemkala.ir

عکس‌ها

دوازدهمین جشنواره ارگانیک ایران

شبکه ی محصول سالم شما را به بازدید از این نمایشگاه دعوت میکند.

غرفه ی شمس : o-51

28 آبان تا 1 آذر 

محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران . سالن 10 و 11

عکس‌ها

گواهی حضور در چهارمین نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی و طب ایرانی (سنتی)

جشنواره ملی ایده ها و استارت آپ های فناوری گلخانه ای (با محوریت محصول خیار)

15/4/1398

اولین همایش کاربردی کسب و کار نوین با رویکرد توسعه صادرات 

🔸عباسی فرماندار پیشوا، موسی زاده مدیرکل پژوهش دانشگاه جامع علمی کاربردی، ملبوبی مدیر کارگروه کشاورزی توسعه زیست فناوری معاونت ریاست جمهوری، شایسته مدیر شبکه محصولات سالم (شمس)، تاجیک معاون فرماندار، طاهری پورفرد رئیس دانشگاه علمی کاربردی شهرداری پیشوا و فعالان حوزه کشاورزی نیز در این همایش که روز شنبه توسط دانشگاه علمی کاربردی شهرداری پیشوا و اتاق اصناف شهرستان پیشوا برگزار شد حضور داشتند.

http://safe-product.org

 

عکس‌ها

جلسه مشترک مدیر شبکه شمس با اعضاء هیئت مدیره شرکت شهرک های گلخانه ای کشور اقایان مهندس مهری و اصغری چهارشنبه ۹۸/۴/۱۲ برگزارشد.

 

در این جلسه فعالیت های شبکه محصول سالم تشریح شد و زمینه های همکاری مشترک با شرکت شهرک های گلخانه ای مورد بررسی قرار گرفت و موضاعاتی از جمله عضویت این شرکت در طرح شمس ؛ برگزاری نمایشگاه معرفی محصولات سالم ٬ ایجاد پایلوت گلخانه ای تولید کننده محصول سالم و.. (در پیشوا وکرج)؛ تسهیلگری ایجاد گلخانه های فناورانه و جذب سرمایه گذار توسط اعضای شمس و.. مطرح شد که بررسی های تخصصی تر در جلسات آتی صورت خواهد گرفت.

www.safe-product.org

عکس‌ها

شبکه ی محصول سالم حامی تولید ملی، گفتگوی خبری

گفت و گو ی زنده در شبکه خبر

با موضوع نقش رسانه ی ملی در حمایت از کالای ایرانی

و معرفی شبکه ی محصول سالم (شمس) بعنوان یکی از حامیان تولید ملی 

12اسفند 97

عکس‌ها

دومین نمایشگاه بین المللی تخصصی طب سنتی

برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

www.tramedex.ir

عکس‌ها

جلسه کمیته نهاده شمس

 جلسه کمیته نهاده شمس با حضور ارزشمند مدیران و نمایندگان موثر شرکت های تولید کننده کودهای آلی، زیستی، معدنی و زیست مهارگرها در محل ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری تشکیل گردید. تصاویر فوق مربوط به جلسه می باشد. 

عکس‌ها

چهارمین جلسه کمیته نهاده شمس

چهارمین جلسه کمیته نهاده گروه شمس- مورخه ۹۷.۱۰.۱۸ با حضور شرکت های جنگل، بازارگان کالا، سپهر مشکات ریحان، بسپار‌دانش سبزبنیان، فناوری زیستی طبیعت گرا، تدبیرگران سورین پارس، سالم‌اکین ممتاز، آمیزه طبیعت، سیوند شمال شرق آسیا و زیست فناوران مهرژن. مکان ستاد توسعه زیست فناوری .

عکس‌ها

همایش کشاورزی نوین و محصولات گواهی شده ایران

همایش کشاورزی نوین و محصولات گواهی شده ایران

 16-19 بهمن 97برلین-آلمان

عکس‌ها

غرفه شبکه محصول سالم (شمس) در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآوره های طبیعی وطب ایرانی

غرفه شبکه محصول سالم (شمس)  در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآوره های طبیعی وطب ایرانی  ۲۱ الی۲۴ آبان، مصلی  

 

 

عکس‌ها

گزارش سفر به استان فارس و کهکیلویه و بویر احمد

 

گزارش سفر به استان فارس و کهکیلویه و بویر احمد
(شهرهای شیراز و یاسوج)

جلسه با ریاست محترم جهاد یاسوج جناب مهندس تاج الدینی و  اداره محیط زیست و سلامت غذای فارس آقای دکتر غیاثی در رابطه با طرح ارسال محصولات تازه خوری سلامت از مزارع استانهای مذکور به تهران و تامین نهاده سالم و ارگانیک برای کشاورزان پیشرو برگزار شد.

در این جلسات ضمن استقبال از طرح شمس مقرر شد سمیناری در این رابطه در این استانها برگزار شود. ضمنا مقرر شد شمس با راه اندازی دفتر تامین نهاده زیستی و آلی جنوب کشور (استان فارس و استانهای همجوار ) نهاده مورد نیاز را تامین نماید.

لذا از اعضای محترم کمیته نهاده شمس تقاضا داریم 15 شرکت بزرگ تامین کننده که عضو شمس باشند و بتوانند تنوع نهاده های لازم برای کشت محصول سالم گواهی شده را پوشش دهند به دفتر ستاد شمس اعلام نمایند.
 


 

عکس‌ها

شبکه خبر 20 مرداد 97 مصاحبه با پرفسور ملبوبی،معرفی طرح شمس (شبکه محصول سالم) چالشها و فرصتها

شبکه خبر 20 مرداد 97
مصاحبه با پرفسور ملبوبی
رئیس کارگروه کشاورزی ستادتوسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
معرفی طرح شبکه شمس 

http://safe-product.org

عکس‌ها

برنامه بارکد چهارشنبه 20 تیر با موضوع : شبکه محصول سالم مهمان برنامه : آقای دکتر سیدمحمودرضا شایسته مدیرعامل موسسه ترویج محصول سالم و مجری طرح شمس

گزیده برنامه بارکد چهارشنبه 20 تیر 
با موضوع : شبکه محصول سالم
مهمان برنامه : آقای سیدمحمودرضا شایسته مدیرعامل موسسه ترویج محصول سالم و مجری طرح شمس

☎️مهمانان تلفنی : آقایان دکتر محمدعلی ملبوبی استاد دانشگاه و علی گرامی نماینده شرکت پارس گواه گستر

آقای شایسته : فضای سلامت کشور با کودها و سم های شیمیایی پر شده است که حتی قبلا با یارانه به کشاورزان داده می شده و آن ها ناآگاهانه بالاتر از دوزی که باید مصرف شود، استفاده می کنند و درنتیجه محصولاتی بدست می آید که می تواند برای مردم خطرآفرین باشد و متأسفانه خودشان بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند. شهرهای شمالی یکی از نقاطی است که آمار سرطان بالایی دارند. یک سری مناطق وجود دارد که به دلیل سم ها دیگر نمی توان محصول سالم کشت کرد. فرهنگ سازی باید از کشاورز شروع شود.
مؤسسه ترویج محصول سالم کار ترویجی انجام می دهد و به مدت 3 سال با شرکت ها و انجمن ها ارتباط برقرار کرد و اطلاعات جمع آوری کرد و به دنبال دلیل آن گشت که چرا مردم محصول سالم استفاده نمی کنند.
و در دوسال اخیر به طراحی مدل پرداخت. ابتدا باید مردم با تعریف محصول سالم گاهی شده آشنا شوند.
مؤسسه مدل 12 گام با محصول سالم از مزرعه تا سفره راطراحی کرد،اگر این گام ها و زنجیره ها به درستی در کنار هم قرار بگیرند،محصول سالم گواهی شده به دست مصرف کننده خواهد رسید.ما به یک رتبه بندی نیاز داریم.این رتبه بندی در محصولات بر اساس گواهینامه های موجود محصول سنجیده می شود،مثل نشان استاندارد،ISO ها و.... اکثر مصرف کننده های ایرانی این گواهینامه ها را نمی شناسند. این گواهینامه ها باید به مردم آموزش داده شود.
محصول ارگانیک بالاترین رتبه را دارد.شبکه محصول سالم یک پلتفرمی است که میخواهد محصولات سالم گواهی شده را مثل استادارد جهانی GAPرا معرفی و شفاف سازی کند. اکنون این شبکه با 150 عضو راه افتاده است، اکنون تولید سالم گواهی شده داریم.60 شرکت تولیدکننده کود معدنی، آلی و زیستی آماده ی عضویت در شبکه هستند. و بیش از 100 عضو در انجمن ارگانیک و سایر انجمنهای مرتبط نیز بالقوه این آمادگی را برای پیوستن دارند.
تأمین مالی این زنجیره به عنوان سرمایه در گردش مشکلی است که باید به آن پرداخت.شبکه محصول سالم حداقل به 20 پروژه مطالعاتی - عملیاتی احتیاج دارد که ما داریم این پروژه ها و مدل ها را تهیه می کنیم.
اکنون 5 پروژه انجام شده است.رهگیری محصول سالم از مزرعه تا سفره مهمترین پروژه انجام شده است.

ما تمامی اطلاعات یک محصول را ازطریق بارکدهای متداول بارگذاری کردیم و مردم می توانند بارکد های محصول را در سایت www.GST1.ir  بزنند. همچنین شبکه محصول سالم سامانه ای طراحی کرده است و مردم می توانند اخبار شبکه را در آنجا ببینند.

ما نیاز به نگاه ملی برای این کار داریم. ما باشگاه عضویت هواداران محصول سالم به نام www.salemclub.ir  ساختیم  و سایت معرفی کالای سالم بنام www.salemkala.ir در آنجا محصولات گواهی شده به همراه اطلاعاتشان قرار می گیرند. همچنین منشور اخلاقی تولید سلامت محور باید نوشته شود. موضوع دیگر بحث شفاف سازی است،که شبکه محصول سالم این ماموریت را بعهده دارد. ضمنا نهادهای مختلف قرار است که در کنار یکدیگر از شبکه حمایت کنند. مشکلی که داریم این است که محصولات کشاورزی به صورت فله فروخته می شود. امامحصولات کشاورزی در طرح شمس به صورت بسته بندی عرضه خواهند شد. ما از راهنمائیها و کمک نهادهای حاکمیتی استقبال می کنیم. بحث های ایمنی غذا و امنیت غذا داریم که بایستی به آن توجه شود. ایمنی غذا اشاره به این دارد که غذا سالم باشد و امنیت غذایی میگوید که محصول باید در دسترس مردم باشد و به اندازه نیاز مردم به دستشان برسد.

آقای ملبوبی: مشکلی که در سطح جامعه داریم این است که محصولات کشاورزی از لحاظ سلامت کنترل نمی شوند و به همین دلیل استفاده از فناوری های زیستی برای ارتقاء میزان تولید و سلامت آن ها خیلی رونق ندارد. ستاد توسعه زیست فناوری به شرکت های تولید محصول سالم کمک می کند و آن ها را در قالب یک شبکه ای به نام شبکه محصول سالم متحد می کند. ما به واسطه شرکت های خصوصی بازرسی از تولید نهاده های کشاورزی تا تولید محصول کشاورزی پایش می کنیم. شرکت های بازرسی برای حفظ اعتبار خودشان اجازه نمی دهند خطایی رخ دهد.اگر این شرکت ها معتبر نباشند جایی در این شبکه ندارند.
در شبکه ساز و کارهایی وجود دارد از جمله اینکه مستنداتی که شرکت های تولید کننده ارائه میکنند،توسط شبکه بازنگری و راستی آزمایی می شود و بعد در وبسایتی قرار میگیرد که مصرف کننده با اسکن کردن یک کد میتواند به آن دسترسی پیدا کند. گواهی ها توسط شرکت های معتبر صادر می شود. شبکه تا پایان امسال کامل می شود و وارد عمل می شود و مردم میتوانند از خدمات شبکه استفاده کنند.️آقای گرامی : ایرادی که وجود دارد این است که نهادهای مختلف نگاه بخشی به این شبکه دارند و با همکاری همدیگر حمایت نمی کنند و هر کدام خودشان را متولی این شبکه می دانند.
شرکت پارس گواه گستر گواهی های داخلی و بین المللی صادر می کند که باعث ارزش افزوده برای محصولات کشاورزی ایرانی در بازارهای جهانی شده است. دولت ها در تمام کشورهای دنیا حامی هستند.
اکنون صادرکننده های ما مشکلی ندارند چون سایر دولت ها از آن ها برای ورود به کشورشان حمایت می کنند.
آقای پاکزاد : بحث سلامت در کشور سال ها است که به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است. سلامت به صورت سنتی پیش از این فقط به بحث درمان و در نهایت به بهداشت توجه میکرد ولی الان ما داریم گام های بلندتری برمیداریم، به عنوان جامعه رو به توسعه در سال های اخیر بحث سلامت مواد غذایی و چگونه تولید شدن محصول، به خصوص محصولات غذایی در بحث سلامت مورد توجه قرار گرفته است.اخباری که در این زمینه در رسانه ها منعکس می شود هم بی تأثیر نبوده است.
در سال های گذشته افزایش تولید محصولات کشاورزی متأسفانه مشکلاتی هم در زمینه استفاده از کودهای ناسالم و موادی که می تواند سلامت مصرف کننده را تهدید کند را هم شاهد بودیم.
www.iktv.ir
safe-product.org
salemkala.ir 

عکس‌ها

طرح شبکه محصول سالم توسط معاون وزیر صمت و رئیس نمایشگاه های بین المللی مورد توجه ویژه قرار گرفت و مصاحبه ی اختصاصی هم با مجری طرح انجام شد

طرح شبکه محصول سالم توسط معاون وزیر صمت و رئیس نمایشگاه های بین المللی مورد توجه ویژه قرار گرفت و مصاحبه ی اختصاصی هم با مجری طرح انجام شد 
همچنین مصاحبه اختصاصی دیگری نیز از سوی شبکه ایران کالای صدا و سیما در داخل غرفه ویژه ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری انجام شد که در برنامه تلویزیونی ایران کد بزودی پخش می شود.
ومطالب مهمی را مجری طرح برای توسعه کمی و کیفی بیان نمودند.
safe-product.org

عکس‌ها

ثبت و معرفی شبکه محصول سالم در کتاب مرجع کشاورزی، دام، طیور و آبزیان که توسط تیم کتاب اول چاپ و در اختیار علاقمندان و اعضای محترم شمس قرار گرفت.

ثبت و معرفی شبکه محصول سالم در کتاب مرجع کشاورزی، دام، طیور و آبزیان که توسط تیم کتاب اول بزودی چاپ و در اختیار علاقمندان و اعضای محترم شمس قرار خواهد گرفت.
safe-product.org

عکس‌ها

همایش ترویج محصول سالم

آغاز و پایان بزرگترین رویداد کشاورزی کشور در ایران اگروفود ۲۰۱۸ ایران_تهران باحضور فعال شبکه محصول سالم طرح شمس و همکاری شرکتهای عضو

آغاز و پایان بزرگترین رویداد کشاورزی کشور در ایران اگروفود ۲۰۱۸ ایران_تهران باحضور فعال شبکه محصول سالم طرح شمس و همکاری شرکتهای عضو

عکس‌ها

هفته سلامت در دهکده سلامت

شرکت در جشنواره زیست فناوری

فصل نیایش و محصول سالم

بازدید از کارخانه سقز سازی ون

هم نت میوه

آیا برای مقابله با بیماری باید از دعا کمک بگیریم؟

آیا برای مقابله با‌ بیماریها باید از دعا کمک بگیریم؟

 

آنچه از دعا برای افراد عادی ایجاد می شود نباید باعث عدم توجه به استفاده از علوم جدید برای کنترل بیماری ها باشد، هرچند ممکن است به آن توجه نداشته باشند.

 

همچنین دعاکردن اثر وضعی خود را خواهد گذاشت هرچند خواننده دعا متوجه آن نباشد.

 

هرچقدر دعا دارای مفاهیم بالاتری باشد و‌آهنگین خوانده شود(مانترای قوی تر) و شرایط مکانی و زمانی خوبی برخوردار باشد (مانند اماکنی که بیشتر‌مردم برای همین کار جمع می شوند) و جمعی خوانده شود، اثرش بیشتر است.

 

اما دعا چه اثری دارد؟

 

این‌نکته ای است که در ادامه به آن‌می پردازیم.

 

دعا در دین بعنوان یادآوری آن است که خالق هستی بخشی‌وجود دارد که به ما انرژی برای زیستن و حیات داده است و به آدم اولین چیزی که آموخت علم بود که به رخ فرشتگان نیز کشیده شده است.

 

 سپس‌ دعا می آموزد که در مواجهه با سختیها دچار استرس نشویم و با توکل و تمرکز بر روی همین علم می توانیم مشکلات را با عقل و تدبیر حل کنیم.

 

دعا به ما تمرکز را می آموزاند.

 

در طب مکمل برای درمان بیماری ها بحث از بالا بردن سطح انرژی مثبت و پایین آوردن سطح انرژی‌منفی است‌که یکی از پنج علم مورد تایید در دانش بشری است.

 

تمرکز مراقبه‌و دعا بصورت یک‌مانترا‌در بهبود وضعیت چاکراها کمک کرده سطح انرژی و ایمنی بدن را بالا برده و هاله های انرژی اطراف بدن را‌که دچار پارگی‌هایی می‌شوند و حکم سپر دفاعی را دارند ترمیم میکند.

 

تکنیکهای زیادی برای این‌موضوع در انرژی درمانی در سیستمهای یوگا، ریکی و فالو‌گنگ و... وجود دارد

 

ورزشهایی مانند تای چی و‌کنگ فو از همین امکان درون بشر استفاده می کنند برای بالا بردن قدرت ضربه ها و به هم ریختن ذهن رقیب.

پس دعا با ایجاد آرامش و بهبود وضعیت انرژیتیک بدن‌کمک میکند تا سایر درمانهای علم کلاسیک و متداول بهتر عمل کند و بیماری های روانی و‌استرسهایی که برای ما در مقابله با بیماری‌ ایجاد می شود بهبود یابد.

می توان گفت بعداز علوم بیولوژیک و هسته ای درآینده شاهد حملاتی از سوی علوم برخاسته از این علوم بسیار‌کهن و به اصطلاح غریبه خواهیم بود.

اما دعا سپر دفاعی محکمی است در مقابل این علوم که بارها ثابت شده است.

علم در کنار دعا و توکل به خالق آفرینش که برای حل مشکلی راه حلی را هم خلق کرده بهترین راه‌مبارزه با هر‌ دشمن و بیماری است.

همچنین‌در دعا ما می آموزیم‌که دنیا ارزش احتکار و برخوردهای سودجویانه را ندارد و جان آدمی زاد ارزش داشته و خداوند حاضر‌و‌ ناظر عالمیان است.

دعا تذکری است که ما انسانی تر زندگی‌کنیم و بفکر‌همنوع خود باشیم.

 در اسلام همه این مجموعه بی‌نظیر و ترکیبی از این تکنیکهای پیشرفته همراه با مفاهیم‌متعالی در نماز به اوج خود می رسد که در جای خود نیاز به توضیح دارد.

حق‌نگهدارتان.

منبع:

سیدمحمودرضا شایسته

www.salemkala.ir/blog

عکس‌ها